sprawdź nasze inne serwisy

Znajdź wydarzenie

w

Typ imprezy / wydarzenia:

odznacz

Wybrane miasta:

odznacz
 
 

CO JA PANU ZROBIŁEM, PIGNON ? - Teatr Kwadrat

Adres

Teatr Kwadrat
ul. Marszałkowska 138

Kategorie

spektakl

Data i godzina

11.01.2014 19:30

Wstęp

brak danych

Opis wydarzenia

CO JA PANU ZROBIŁEM, PIGNON ?Autor: Francis Veber

Przekład: Barbara Grzegorzewska

Reżyseria: Wojciech Adamczyk

Scenografia: Marcelina Początek- Kunikowska

Asystent reżysera: Teresa IwkoPremiera: 7 czerwca 2009

Prapremiera: 19 września 2009

Obsada:

Paweł Wawrzecki - Pignon

Grzegorz Wons - Ralf

Andrzej Grabarczyk - Wolf

Renata Dancewicz/Magdalena Stuźyńska - Luiza

Marek Siudym - Policjant

Andrzej Nejman/Marcin Kwaśny - Chłopiec hotelowyW pewnym francuskim mieście zmobilizowano wszystkie siły porządkowe. Do sądu ma być dowieziony świadek zeznający przeciwko wysoko postawionym w hierarchii świata przestępczego osobom. Proces ściągnął uwagę przedstawicieli mediów, samych fotografów stawiło się blisko trzystu.

W hotelu naprzeciw sądu pojawiają się dwaj mężczyźni : zawodowy fotograf Francois Pignon i Ralf Milan, zawodowy... morderca. Ralf otrzymał zlecenie wyeliminowania skruszonego gangstera. Pignon teoretycznie ma zrobić zdjęcia świadka, ale w rzeczywistości chce wykorzystać służbowy wyjazd do odzyskania żony Luizy, która odeszła do swojego terapeuty, właściciela kliniki psychiatrycznej właśnie w tym mieście. Ralf i Pignon otrzymują sąsiadujące ze sobą pokoje. Dzielą ich tylko zamknięte na klucz drzwi. Kiedy te drzwi nagle się otworzą, najwyższej klasy farsowa maszyneria zostanie wprawiona w ruch...

Fabuła wymyślona przez Francisa Vebera ma długą i bogatą historię. Sukces wystawionej w 1971 sztuki „Le Contrat” sprawił, że tekstem zainteresowały się studia filmowe i w 1973 roku miała miejsce premiera filmu „L’Emmerdeur” w reżyserii specjalisty od komedii Edouarda Molinaro, z pamiętnymi rolami Jacquesa Brela jako Pignona i Lino Ventury jako Ralfa.

Sukces filmu sprawił, że w 1981 roku ujrzał światło dzienne hollywoodzki remake pod tytułem „Buddy, buddy”. Na ekranie pojawił się najsłynniejszy od czasów Stana Laurela i Oliviera Hardy’ego duet komiczny czyli Jack Lemmon i Walter Matthau, a całość firmował Billy Wilder. W 2005 roku Veber gruntownie przeredagował tekst „Le Contrat” i pod nowym tytułem „L”Emmerdeur” zaprezentował go publiczności w Theatre de la Porte Saint Martin w Paryżu. Powodzenie tej inscenizacji spowodowało, że tym razem sam Veber stanął za kamerą i w 2008 roku miała miejsce premiera francuskiego remake’u „L”Emmerdeura”, tym razem z Patrickiem Timsitem i Richardem Berrym w rolach głównych.

Francois Pignon, ulubiony bohater Vebera, współczesny everyman, dobry i uczciwy człowiek rzucony na głębokie wody okrutnej cywilizacji konsumpcyjnej wystapił wielokrotnie w sztukach i scenariuszach Francisa Vebera, m. in. w „Plotce”, „Dublurze”, „Kolacji dla głupca”, „Zbiegach”.

W Teatrze Kwadrat jako Ralfa zobaczymy Grzegorza Wonsa, a w postać Pignona wcieli się Paweł Wawrzecki. W obsadzie wystąpią również Magdalena Stużyńska na zmianę z Renatą Dancewicz, Andrzej Nejman, Andrzej Grabarczyk i Marek Siudym.To wydarzenie odbywa się także w:

data miejsce adres
Brak nadchodzących lub trwających wydarzeń.


Podziel się informacją ze znajomymi:

Liczba odsłon: 698

Inne wydarzenia

 • 14.02.2015 20:00

  Ennio Morricone

  Zdobywca Oscara... więcej »


 • 07.02.2015 20:00

  Koncert Jessie Ware

  7 lutego 2015 na... więcej »


 • 21.02.2015 18:00

  The Black Keys

  The Black Keys -... więcej »Korzystając z serwisu pora.pl oświadczają Państwo, że zapoznali się z regulaminem i akceptują jego postanowienia. Prosimy także o zapoznanie się z naszą polityka prywatności.