sprawdź nasze inne serwisy

Znajdź miejsce

Typ imprezy / wydarzenia:

odznacz

Wybrane miasta:

odznacz
 
 

Filharmonia Narodowa - Sala Kameralna

Adres

Warszawa, ul. Moniuszki 5

Kategorie

filharmonia

Opis miejsca

Gmach Filharmonii Warszawskiej (od 1955 Filharmonii Narodowej) stanął w latach 1900-1901 w kwartale ulic Jasnej, Moniuszki i Sienkiewicza, na terenie ówczesnego centrum finansowego miasta. Budowla wzorowana na europejskich filharmoniach i operach XIX wieku otrzymała bardzo bogaty wystrój eklektyczny, przesiąknięty wpływem neorenesansu i neobaroku europejskiego w nowoczesnej interpretacji. Pierwszy koncert odbył się 5 listopada 1901.

Fundatorami Filharmonii byli między innymi baron Leopold Julian Kronenberg i Ignacy Jan Paderewski.

* Autorzy pierwotnego projektu: Karol Kozłowski i Izydor Pianka.
* Rzeźby na fasadzie: Stanisław R. Lewandowski, Władysław Mazur.
* Plafon w sali koncertowej: Henryk Siemiradzki.

Filharmonia Narodowa została spalona w czasie oblężenia Warszawy w 1939 a w czasie walk powstania warszawskiego uległa zbombardowaniu i znacznemu zniszczeniu. Nowy budynek Filharmonii Narodowej został otwarty 21 lutego 1955 roku, co połączone zostało z inauguracją V Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina.

Filharmonia Narodowa to reprezentacyjna instytucja życia muzycznego w Polsce, którą odwiedzają melomani z całego świata.

To miejsce ludzi pragnących obcować ze sztuką na najwyższym poziomie, a także miejsce spotkań osobistości międzynarodowej elity kulturalnej, społecznej i politycznej.W tym miejscu odbywają się jeszcze następujące wydarzenia:

data wydarzenie
Brak nadchodzących lub trwających wydarzeń.


Podziel się informacją ze znajomymi:

Liczba odsłon: 10159

Inne wydarzenia

 • 14.02.2015 20:00

  Ennio Morricone

  Zdobywca Oscara... więcej »


 • 07.02.2015 20:00

  Koncert Jessie Ware

  7 lutego 2015 na... więcej »


 • 21.02.2015 18:00

  The Black Keys

  The Black Keys -... więcej »Korzystając z serwisu pora.pl oświadczają Państwo, że zapoznali się z regulaminem i akceptują jego postanowienia. Prosimy także o zapoznanie się z naszą polityka prywatności.